Neked mit üzen az Ősz!

Neked mit súg az Ősz?

Itt van az ősz, itt van újra,

S szép, mint mindig, énnekem.

Tudja Isten, hogy mi okból

Szeretem? de szeretem.

Ismerős sorokként cseng mindenkinek Petőfi szép természet versének kezdete.

Neked mit súg az ősz?

A hidegebb, esősebb, ködösebb időjárást, a nyár gyászolását, ahogy a varjúkárogás:”kár, kár, elmúlt a nyár!” hallható?

A természet változásait, színesedését, levelek hullását, aztán felkészülését a téli hidegre? A föld párás kisugárzását a vastag avartakaró alól? A nap erejének egyre ritkább, ámde értékesebb élvezetét?

A bőrünkön is átengedjük az őszt, a bensőnkben is megmozdul valami, ami követi a természet járását?

Ady szavaival:

„…S égtek lelkemben kis rőzse-dalok:

Füstösek, furcsák, búsak, bíborak,

Arról, hogy meghalok.

Elért az Ősz és súgott valamit…” Párizsban járt az ősz című versében

Az őszi napéjegyenlőség napjához és az azt követő időszakhoz az elmúlás, a búcsúzás és a számadás köthető. A tudók hagyatéka szerint ezen időszak volt, amikor megemlékeztek őseikről-hőseikről. A mai napig fennmaradt Mindenszentek, Halottak napja ünnepe. Módunkban áll emlékezni, elcsendesedni, s kapcsolódni őseinkhez. A lehetőség megmaradt, hogy képesek legyünk sokkal inkább a tudatunk által átvenni a tudást, mint a destruktív veszteségérzésbe kapaszkodni. Őseink ezt még tudták, mert a természettel éltek, ismerték az elmúlást, a halált, ahogy a születést is, mint természetes velejárója az életnek. S ezen időszak alatt emlékezetükkel érzékelték, hogy őseink nem halnak meg teljesen, nem múlnak el nyomtalanul.

S így kerek a világ, a külső világ együtt a belsővel, a környezet változásait átengedve lelkünket, szellemünket is átadhatjuk az elmúlás megélésének, mintegy összegezve, értékelve az év eddigi eseményeit, történéseit mind külső, mind belső valóságunkban.

Neked mit súg az Ősz?

Címkék: , , , , ,
Tovább a blogra »