Színvonal coach

5 terület, melyre koncentrálva emelhetjük tudatosságunk

adq_sized_5

Aki egy kicsit is elmélyült a saját önfejlesztésében, vagy legalábbis nyitott fülekkel jár a személyiségfejlesztő körökben, már milliószor találkozhatott a tudatosság kifejezésével. “Legyél tudatos, dönts tudatosan, építsd fel az életed, határozz meg célokat, tervezz, értékelj, mindezt kőkemény tudatossággal”…és ez egyre szélesebb körben mutatja fontosságát a környezettudatosság, egészségtudatosság még a tudatos vásárlói mozgalom előtérbe kerülésével is. Úgy tűnik manapság egy nagyon veszedelmes világban élünk, s ezért kell résen lennünk, nehogy agyon mérgezzenek mások, vagy mi magunkat az élőhelyünkkel együtt??? Vagy ez a fajta koncentrált figyelem önmagunkra a régi időkben meg volt, csak elvesztettük, régen még tudatában voltunk, mit miért csinálunk? Milyen életre vágyunk és azt éltük is? 

Most miért nem?

A régiségben szépen át tudott hagyományozódni a tudás apáról fiúra, stabil értékrenddel, határozott orientációval léptek a nagyvilágba az ifjak, egy kiszámítható, kiismerhető világba, mert rend volt kívül is és belül is. A felpörgetett világunkban a kevés szerencsésebbek még kapnak értékrendet a szülői házban, de a hihetetlen technikai fejlődés után az embernek is lihegve loholni kell, változni és alkalmazkodni, tanulni és fejlődni. Mindez nem baj, csak jobban résen kell lenni, merre tartunk és mit akarunk az életünkből kihozni. Brendon Burchard nagyszerű “Töltődj fel! című könyvében találtam egy stratégiát, amivel megvethetjük lábainkat  és saját malmunkra hajthatjuk a szelet ezen a forgószél járta vidéken.

S íme miért jó tudatosságra törekedni:

“Ha tudatosabban észleljük önmagunkat és környezetünket,akkor erősebb lesz a belső összhangunk és a külvilághoz is könnyebben alkalmazkodunk. Aki magasabb tudati szinten él, valószínűleg jobban tudja irányítani gondolatait, érzelmeit és viselkedését. Konfliktushelyzetben is megőrzi belső békéjét, és a küzdelem során nem veszíti el hitét, kitartását és a transzcendenssel való kapcsolatát, ugyanis saját gondolkodása alapján határozza meg élete eseményeinek és tapasztalatainak az értelmét. Így tehát könnyebben képes rendet és értelmet találni a kaotikus világban, valamint erővel és optimizmussal átvészelni a nehéz időket is.

Hogyan használjuk ki a leghatékonyabban gondolataink és életünk tudatos kontrollálásra irányuló képességét? Mire fókuszáljunk, hogy boldogságunkat és elhivatottságunkat a lehető legmagasabb szinten tarthassuk?

A lényeg, hogy a tudatosság mikéntje helyett annak tárgyára kell koncentrálnunk. Mi határozzuk meg, mit helyezünk tudatos elménk elé, hogy aztán azokat a dolgokat tartsuk irányításunk és figyelmünk középpontjában. Öt konkrét terület következik, amelyekre koncentrálva maximálisan tudatos és feltöltődött életet élhetünk.

1.Legyünk tudatában gondolatainknak!

Naponta számtalanszor fel kellene tennünk a kérdést magunknak: Mire irányítsuk ebben a pillanatban a gondolatainkat?- mielőtt automatikusan azok kezdenének irányítani minket.

S egy másik kérdés: Mire gondolunk ebben a pillanatban? Ez utóbbi  arra vonatkozik, hogy tudatában vagyunk-e, mire koncentrál éppen az elménk, míg az előbbi az elménk irányítására vonatkozik. A tudatosság és önirányítás két külön dolog. Nem elég megfigyelni, tudatosítani a gondolatainkat (sokszor teljesen lényegtelen, véletlenszerű gondolatokkal vagyunk elfoglalva), kézbe is kell venni az irányítást, hogy céljaink iránt elhivatottabbak és produktívabbak legyünk.

2. Legyünk tudatában érzelmi és fizikai energiáinknak!

Tudatos tapasztalatunk erősítése érdekében- hogy ne a véletlenszerű impulzusok határozzák meg érzéseinket – érdemes eldöntenünk, hogyan is akarjuk érezni magunkat. Nem az a kérdés: Hogyan kellene éreznünk most magunkat?  Ezt a kérdést és a választ is inkább emlékezetünk diktálja, ahogy a múltban éreztük magunkat, vagy az a feltevés, ahogy mások éreznék magukat, semmiképpen nem valódi választás. Ha viszont azt kérdezzük magunktól naponta többször is: Hogyan érezzük magunkat ebben a pillanatban?, az az adott helyzetre irányítja a figyelmünket és lehetővé teszi, hogy magunk határozzuk meg érzéseinket, ezáltal összefüggéseiben látva értelmezzük a helyzetünket.

Mindig módunkban áll megválasztani érzelmi égboltunk színeit, akkor is ha fáradtak, kimerültek vagyunk.

3. Legyünk tudatában viselkedésünknek!

Cselekedeteink rengeteget elárulnak arról, kik vagyunk. Azt is meghatározzák, mennyire leszünk sikeresek az életben és azt is, hogy vélekednek rólunk mások. Ezért fontos, hogy a tetteinkben is az önmagunkkal való összhang legyen jelen, azt tegyük, ami a lényünkből fakad és a mások iránti mély tisztelet mutatkozzon meg.

Legyünk tudatában saját viselkedésünknek és a világra gyakorolt hatására!

4. Tudatosan figyeljünk másokra!

Értsük meg saját életünket, és igyekezzünk megérteni másokét is! Mások gondolatainak és érzéseinek átélése – amit empátiának vagy léleklátásnak is neveznek – sokkal sikeresebbé és intelligensebbé tesz bennünket.Ha az empátiát ötvözzük azzal a döntéssel, hogy az adott helyzetben miképpen akarunk viselkedni és érezni, máris birtokunkban van a tudatosan alakított, erős kapcsolatok receptje.

5. Legyünk tudatában előrehaladásunknak!

Nemcsak azért törekszünk a gondolattudatosság magasabb szintjeire, hogy világunkat a jelen pillanatban irányíthassuk, hanem azért is, hogy előremozdíthassuk azt. Életünk eredményeit is szeretnénk megtervezni, ahogy azt is, mit hagyunk örökül az utókornak.

Képzeljük el, hogy a fejünkben egy műszerfal van, mint az autók sebességmérői, rajta őt irányító tábla: “gondolatok”, “érzések”, “viselkedés”, “kapcsolatok”, “sebesség”. Figyelmünket fordítsuk folyamatosan ezekre a mutatókra. Gondolataim boldogsághoz vezetnek-e? Ha igen, kipipálva. Érzéseim összhangban vannak-e azzal, ahogyan érezni szeretném magam? Pipa. Viselkedésem kellően aktív és rugalmas-e ahhoz, hogy fejlődjek és pozitív hatást tegyek a világra? Pipa. Kapcsolataim tükrözik-e, ki vagyok és ki akarok lenni? Pipa. Teljes sebességgel száguldok-e a legjobb énem kibontakozása felé? Igen? Pipa! ” Ha nem, ideje változtatni!

 

Írd meg, Te hol tartasz ezen a könnyűnek semmiképpen nem tekinthető úton a tudatosodás felé!

think-positive

 

 

 

 

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!